poniedziałek, 31 marca 2014

Piramidy

Piramidy

W naszej szkole odbywają się lekcje, które są ciekawe dla uczniów. Nie koniecznie związane są z grami zespołowymi. Są to np. lekcje gimnastyki , a jedno z bardziej ulubionych rodzajów lekcji są piramidy, na których uczniowie uczą się wykonywać piramidy wieloosobowe. Bywa, że samodzielnie starają się wykonywać swoje pomysły. Lekcje te zawsze cieszą dużym zaangażowaniem uczniów. Uczniowie muszą współpracować ze sobą i ponosić odpowiedzialność za powierzone zadanie. 







Konspekt lekcji wychowania fizycznego                                         opracowała: Teresa Stebel

Temat: Gimnastyka – piramidy wieloosobowe

Klasa: 3bc
Miejsce: sala gimnastyczna
Czas: 45 min.
Liczba ćwiczących: 20 osób
Przybory: skakanki,  materace.

Cele główne lekcji:
Umiejętności: prawidłowe wykonanie piramid wieloosobowych.
Motoryczność: kształtowanie zwinności, gibkości i siły.
Wiadomości: zasady doboru partnerów do ćwiczeń.
Akcenty wychowawcze: współdziałanie w grupie, ryzyko związane z różnymi rodzajami aktywności i sytuacjami życiowymi, jego ocena, odpowiedzialność za jego podejmowanie.

Tok lekcji
Zadania szczegółowe
Dozowanie, uwagi
Zorganizowanie grupy i sprawdzenie gotowości do zajęć
Zbiórka, sprawdzenie obecności.
Sprawdzenie stroju sportowego pod katem BHP

Motywacja do udziału w zajęciach
Podanie tematu lekcji i sposobu jej organizacji
3 min.
Rozgrzewka
1.Bieg truchtem.
2. Ćwiczenia ramion i szyi(krążenia, wymachy, wyrzuty)
3. Ćwiczenia T we wszystkich płaszczyznach (skony w przód, bok, opady, skrętoskłony)
4. Ćwiczenia m. brzucha.
5. Ćwiczenia m. nóg i ramion łącznie:
-Leżenie przodem, podpór przodem-RR wyprostowane, T prosty - wytrzymać
6. Ćwiczenia NN i bioder:-w podporze przodem wyrzuty NN do tyłu, ’krzesełko przy drabinkach”
7. Ćwiczenia równoważne bez przyrządów: siad równoważny.
8. Podskoki z klaskaniem pod kolanami.
Forma frontalna
Korekta błędów, zwrócenie uwagi na poprawność wykonywania ćwiczeń.
10 min.

Doskonalenie Umiejętności, Kształtowanie Sprawności, Rozwijanie Zdolności Twórczych (realizacja zadań głównych)
I Ćwiczenia gibkości i zwinności:

Ćwiczenie leżenie tyłem- skłon w tył do mostka.

II Ćwiczenia skoczności: przeskoki przez skakankę.

III Ćwiczenia w zwisach i podporach:
Podpór  przodem-uginanie i prostowanie RR (pompki).

VI Ćwiczenia równoważne:
W parach twarzą do siebie, chwyt za dłonie, odchylenie T w tył, naprzemienne przysiady z utrzymaniem wyprostowanych rąk.

V Realizacja zadania głównego - piramidy wieloosobowe:
  • 1-ka leżenie tyłem i chwyt za kostki nóg 2-ki, RR wyprostowane w górę 2-ka chwyt dłońmi za kostki nóg 1-ki, RR wyprostowane T napięty i prosty, wytrzymać w tej pozycji kilka sekund.
2-ka


 





1-ka
·          
Plecy oparte o drabinki, N ugięte w kolanach do kąta prostego- wytrzymać 30 sek., odpocząć powtórzyć 3 razy, wydłużając czas ćwiczenia.
1-ka plecy oparte o drabinki, Nn ugięte w kolanach do  kąta prostego, 2-ka wchodzi stopami na uda 1-ki pomagając sobie chwytem za drabinki.
Jw. bez pomocy drabinek, ćwiczący chwyta za przedramiona i prostując ręce stopniowo przechodzą do chwytu za dłonie, 2-ka wychylenie T w tył.
Ćw. jw. na środku sali bez pomocy drabinek.
Wykonanie piramidy bez pomocy N.


 












Wykonanie dowolnych piramid wg inwencji i zdolności uczniów.
Forma frontalna.
Metoda zadaniowa ścisła,
25 min.
N- przekazanie wiadomości o roli wykonywanych ćwiczeń przygotowany. do realizacji zadania głównego,
M.  bezpośredniej celowości ruchu




M. zadaniowa ścisła
Ćw. W parach na materacach

N – korekta błędów, motywowanie i zachęcanie U do wykonania ćw.

Wzajemna pomoc i asekuracja





































m. problemowa
Uspokojenie organizmu, profilaktyka
W leżeniu przodem RR wyprostowane w przód – podnosimy T w górę- wytrzymać10 s, powtórzyć kilka razy.
1 min.
Czynności organizacyjne i dydaktyczno- wychowawcze
Ocena- wyróżnienie najlepiej ćwiczących.
Uporządkowanie obiektu.

2 min.
Nastawienie do samodzielnej pracy
Zachęcenie U do samodzielnej aktywności ruchowej w czasie wolnym
3 min.

Ćwiczenia z piłką gimnastyczną

Ćwiczenia z piłką gimnastyczną 

W naszej szkole odbywają się lekcje, które są ciekawe dla uczniów. Nie koniecznie związane są z grami zespołowymi. Są to np. lekcje gimnastyki. Drugim rodzajem zajęć nowatorskich są zajęcia na piłkach gimnastycznych. Zajęcia te pomagają przy korekcji wad postawy, kształtują poczucie równowagi, w ćwiczeniach na piłkach biorą udział mięśnie głębokie. Zabawy i ćwiczenia na piłkach sprawiają wiele radości i satysfakcji uczniom.





Konspekt lekcji wychowania fizycznego                                         Opracowała: mgr Sylwia Musioł


Temat: Ćwiczenia przy muzyce z różnymi przyborami – dużymi piłkami theraband.

Klasa: 2 b/d dziewczęta
Miejsce: salka fitnes
Czas: 45 min.
Liczba ćwiczących: 21 osób
Przybory:  magnetofon, duże piłki

Cele główne lekcji:
Umiejętności: umiejętność wykonywania ćwiczeń z piłką theraband.
Motoryczność: kształtowanie zwinności, gibkości i siły.
Wiadomości: Wartości odżywcze warzyw i owoców – wiadomości z zakresu edukacji zdrowotnej.
Akcenty wychowawcze: współdziałanie w grupie ćwiczebnej, dbałość o bezpieczeństwo swoje i współćwiczących.


Tok lekcji
Zadania szczegółowe
Dozowanie, uwagi
1.Zorganizowanie grupy i sprawdzenie gotowości do zajęć
Zbiórka, sprawdzenie obecności .
Sprawdzenie stroju sportowego pod kątem BHP.
U odkładają na wyznaczone miejsce zegarki, łańcuszki itp.
2.Motywacja do udziału w zajęciach.
Podanie tematu lekcji i sposobu jej organizacji.

3 min.
3.Rozgrzewka,  psychomotoryka, profilaktyka.
1.   Bieg w miejscu przy muzyce.

Forma frontalna.


4.Doskonalenie umiejętności, kształtowanie sprawności, rozwijanie zdolności twórczych (realizacja zadań głównych lekcji)
W trakcie lekcji wykonywane są:
I Ćwiczenia gibkości,
II Ćwiczenia skoczności,
III Ćwiczenia zwinności,

IV  Ćwiczenia w podporach (siłowe),

V Ćwiczenia równoważne.
Ćwiczenia z piłkami i na piłkach wykonywane są przy muzyce
 w  pozycjach:
  • Stojącej
- trzymając piłki oburącz, wznos i krążenia ramion
  • Siedzącej
- krążenia bioder
- ćw. miednicy
- ćw. ramion
- ćw. rozluźniające
  • Półsiedzącej
- ćw. mm. brzucha
- ćw. mm. pośladkowych
- ćw. obręczy biodrowej
  • Leżąc przodem
  • podporowe
- ćw. obręczy barkowej: pompki
- ćw. mm. grzbietu, pośladkowych i ud
- ćw. relaksacyjne, „miśki:
  • Leżąc tyłem
- ćw. rozciągające i relaksacyjne
- ćw. równoważne


M. zadaniowa ścisła,
25 min.
N - Przekazanie wiadomości o roli wykonywanych ćwiczeń

M. bezpośredniej celowości ruchu,
M. zadaniowa ścisła,

N - Korekta błędów, motywowanie i zachęcanie U
do wykonania ćwiczeń


Wzajemna pomoc   i asekuracja U.

 

5.Uspokojenie organizmu, profilaktyka.
Pogadanka na temat
wartości odżywczych owoców i warzyw.
Ćwiczenia oddechowe i rozluźniające na piłkach.


Przekazanie informacji.
1 min.


M. problemowa
3 min.
6.Czynności organizacyjne           i dydaktyczno- wychowawcze.
Ocena końcowa- wyróżnienie najlepiej ćwiczących.
Uporządkowanie obiektu.

1 min.
7.Nastawienie do pracy samodzielnej.
Poczęstunek owocami.
Zachęcenie U do samodzielnej aktywności ruchowej w czasie wolnym i spożywania owoców
1 min .

Trening na siłowni

Trening na siłowni 

Każdy nauczyciel wychowania fizycznego indywidualnie zachęca do rozwijania swoich pasji. Jednymi z takich zajęć są treningi na siłowni podczas których nauczyciele pokazują jak poprawnie wykonywać ćwiczenia i w zdrowy sposób dbać o swój wygląd.