Piramidy
W naszej szkole odbywają się lekcje, które są ciekawe dla uczniów. Nie koniecznie związane są z grami zespołowymi. Są to np. lekcje gimnastyki , a jedno z bardziej ulubionych rodzajów lekcji są piramidy, na których uczniowie uczą się wykonywać piramidy wieloosobowe. Bywa, że samodzielnie starają się wykonywać swoje pomysły. Lekcje te zawsze cieszą dużym zaangażowaniem uczniów. Uczniowie muszą współpracować ze sobą i ponosić odpowiedzialność za powierzone zadanie.
Konspekt lekcji wychowania fizycznego opracowała: Teresa Stebel
Temat: Gimnastyka –
piramidy wieloosobowe
Klasa: 3bc
Miejsce: sala gimnastyczna
Czas: 45 min.
Liczba ćwiczących: 20 osób
Przybory: skakanki, materace.
Cele główne lekcji:
Umiejętności: prawidłowe wykonanie piramid wieloosobowych.
Motoryczność: kształtowanie zwinności, gibkości i siły.
Wiadomości: zasady doboru partnerów do ćwiczeń.
Akcenty wychowawcze: współdziałanie w grupie, ryzyko
związane z różnymi rodzajami aktywności i sytuacjami życiowymi, jego ocena,
odpowiedzialność za jego podejmowanie.
Tok lekcji
|
Zadania szczegółowe
|
Dozowanie, uwagi
|
Zorganizowanie grupy i sprawdzenie gotowości do zajęć
|
Zbiórka, sprawdzenie obecności.
Sprawdzenie stroju sportowego pod katem BHP
|
|
Motywacja do udziału w zajęciach
|
Podanie tematu lekcji i sposobu jej organizacji
|
3 min.
|
Rozgrzewka
|
1.Bieg truchtem.
2. Ćwiczenia ramion i szyi(krążenia, wymachy, wyrzuty)
3. Ćwiczenia T we wszystkich
płaszczyznach (skony w przód, bok, opady, skrętoskłony)
4. Ćwiczenia m. brzucha.
5. Ćwiczenia m. nóg i ramion łącznie:
-Leżenie przodem, podpór przodem-RR wyprostowane, T prosty
- wytrzymać
6. Ćwiczenia NN i bioder:-w podporze przodem wyrzuty NN do
tyłu, ’krzesełko przy drabinkach”
7. Ćwiczenia równoważne bez przyrządów: siad równoważny.
8. Podskoki z klaskaniem pod kolanami.
|
Forma frontalna
Korekta błędów, zwrócenie uwagi na poprawność wykonywania
ćwiczeń.
10 min.
|
Doskonalenie Umiejętności, Kształtowanie Sprawności,
Rozwijanie Zdolności Twórczych (realizacja zadań głównych)
|
I Ćwiczenia gibkości
i zwinności:
Ćwiczenie leżenie
tyłem- skłon w tył do mostka.
II Ćwiczenia
skoczności: przeskoki przez skakankę.
III Ćwiczenia w
zwisach i podporach:
Podpór przodem-uginanie i prostowanie RR (pompki).
VI Ćwiczenia
równoważne:
W parach twarzą do
siebie, chwyt za dłonie, odchylenie T w tył, naprzemienne przysiady z
utrzymaniem wyprostowanych rąk.
V Realizacja
zadania głównego - piramidy wieloosobowe:
![]()
1-ka
·
Plecy
oparte o drabinki, N ugięte w kolanach do kąta prostego- wytrzymać 30 sek.,
odpocząć powtórzyć 3 razy, wydłużając czas ćwiczenia.
1-ka
plecy oparte o drabinki, Nn ugięte w kolanach do kąta prostego, 2-ka wchodzi stopami na uda
1-ki pomagając sobie chwytem za drabinki.
Jw.
bez pomocy drabinek, ćwiczący chwyta za przedramiona i prostując ręce
stopniowo przechodzą do chwytu za dłonie, 2-ka wychylenie T w tył.
Ćw.
jw. na środku sali bez pomocy drabinek.
Wykonanie
piramidy bez pomocy N.
Wykonanie dowolnych
piramid wg inwencji i zdolności uczniów.
|
Forma frontalna.
Metoda zadaniowa ścisła,
25 min.
N- przekazanie wiadomości o
roli wykonywanych ćwiczeń przygotowany. do realizacji zadania głównego,
M. bezpośredniej celowości ruchu
M. zadaniowa ścisła
Ćw. W parach na materacach
N – korekta błędów,
motywowanie i zachęcanie U do wykonania ćw.
Wzajemna pomoc i asekuracja
m. problemowa
|
||||||
Uspokojenie organizmu, profilaktyka
|
W leżeniu przodem RR wyprostowane w przód – podnosimy T w
górę- wytrzymać10 s, powtórzyć kilka razy.
|
1 min.
|
||||||
Czynności organizacyjne i dydaktyczno- wychowawcze
|
Ocena- wyróżnienie najlepiej ćwiczących.
Uporządkowanie obiektu.
|
2 min.
|
||||||
Nastawienie do samodzielnej pracy
|
Zachęcenie U do samodzielnej aktywności ruchowej w czasie
wolnym
|
3 min.
|